Široké porftolio nabíjecích stanic

Divize eMobility společnosti Elexim, a.s. byla založena v roce 2017, kdy jsme se rozhodili rozšířit naše portfolio a služby právě o nabíjecí stanice pro elektromobily a to z důvodu rychlosti a dynamiky s jakou se toto odvětví automobilového průmyslu rozvíjí a také proto, že má v České republice dlouhou historii.

Své služby, podporu a prodej nabíjecích stanic neposkytujeme ale jen na trhu České republiky, ale také na celém území Slovenska. V současné době jsme jako jedni mála schopní poskytnout komplexní služby v oblasti eMobility.


POSLEDNÍ REFERENCE


ŠKO-ENERGO MLADÁ BOLESLAV

Spolu se společnosti Ško-energo jsme spustili rychlonabíjecí stanici Raption 50 u letiště v Mladé Boleslavi.

SSE MARTIN

Pro společnost SSE jsme začali budovat na Slovensku síť nabíjecích stanic. V Martine u budovy městského úřadu jsme spustili stanici Post eVolve Smart s výkonem 2x22kW.

ALZA BRATISLAVA

První rychlonabíjecí stanice Raption 50 byla spuštěna v našem společném projektu se společností Alza v Bratislavě. Ta s naší společností buduje síť nabíjecích stanic pod značkou Alza Power.


Škoda-Auto, výrobní závod Mladá Boleslav

V průběhu celého roku 2018 jsme ve výrobních závodech Škody v ČR nainstalovali již 150 nabíjecích stanic modelové řady eNext a eVolve.

Škoda Auto, použití technologie MASTER SLAVE

Jedná se o první instalaci technologie Circontrol MASTER-SLAVE na světě! Toto jedinečné řešení umožňuje efektivní řízení a rozšiřování nabíjecí sítě.FAQs


V České republice existují dotace na nákup nabíjecí stanice pro právnické osoby. Výše dotace záleží na zvoleném dotačním programu.
Na Slovensku v současné době dotační programy nejsou, chystá se dotační program pro samosprávy.

Ne. Nemůže. Ihned po zahájení nabíjení se nabíjecí kabel uzamkne na straně vozidla i na straně nabíječky. Odemkne se po skončení nabíjení nebo po ukončení nabíjení uživatelem.

Wallbox

Wallboxy jsou nástěnné nabíjecí stanice určené především pro domácí použití. Většinou umí nabíjet jeden elektromobil, ale jsou typy, které umí nabíjet i 2 elektromobily současně. Jsou wallboxy vhodné i pro garážová stání, především v obchodních centrech nebo parkovacích domech, které jsou vybaveny čtečkami karet a komunikací umožňující fakturaci.

Nabíjecí stanice (stand/post)

Jsou určené především pro komerční využití nebo do areálů velkých firem. Jsou vybaveny komunikací, čtečkami karet, umožňují zapojení do Master/Slave řešení a umí nabíjet 2 elektromobily současně.

Rychlonabíjecí stanice (DC)

Nejvyšší řada nabíjecích stanic. Jsou určené hlavně pro komerční využití. Umí nabíjet 2 elektromobily současně. Umí vše výše zmíněné. Umísťují se hlavně na páteřní silniční sítě nebo jejich blízké okolí. Umožňují nabití elektromobilu do půl hodiny (dle velikosti a stavu baterie).

Ceny nabíjecích stanic se liší podle specifikací ( 3fázová / 1 fázová apod.) Všeobecně se ceny pohybují od pár tisíc až po stovky tisíc.

Na výstavbu nabíjecí stanice musí být minimálně ohláška na stavebním úřadě. Někdy je potřeba i stavební povolení. Umístění samotné nabíjecí stanice na připravený podklad je otázkou několika málo hodin.

Rychlost nabití – pomocí nabíjecí stanice nabijete vůz až 4x rychleji než z domácí sítě
Bezpečnost – nabíjecí stanice má bezpečnostní ochrany, díky kterým nehrozí materiální škody majetku
Prestiž – Tesla napojená na elegantní designovou nabíjecí stanici vypadá mnohem lépe, než když je napojená na „prodlužku“…

Nabíjecí příkon (1fázový nebo 3fázový)

Pro výpočet nabíjecího příkonu budete potřebovat počet fází, napětí a proud z připojovacího místa, ve kterém chcete dobíjecí stanici připojit.

Nabíjecí výkon (1fázové zapojení)
Nabíjecí výkon (3,7 kW) = Fáze (1) x Napětí (230 V) x Proud (16 A)

Nabíjecí výkon (3fázové zapojení do hvězdy)
Nabíjecí výkon (11 kW) = Fáze (3) x Napětí (230 V) x Proud (16 A)

Pokud tedy chceme využít dobíjecí stanici s maximálním výkonem 22 kW budeme potřebovat 3fázové zapojení a maximální proud 32 A.

Doba nabíjení

Velmi zjednodušeně můžeme dobu dobíjení vypočítat vydělením kapacity baterie elektromobilu a nabíjecího výkonu nabíjecí stanice.

Např. pro Tesla Model S s kapacitou 85 kWh děleno 22 kW, dostaneme 3,9 hod. Během procesu nabíjení, ale není výkon nabíjení konstantní. K teoretickému výpočtu je potřeba přičíst alespoň půl hodiny.

Doba dobíjení (4,5 h) = Kapacita baterie (85 kWh) / Nabíjecí výkon (22 kW)

Dojezd

Pro výpočet dojezdu jednoduše podělíme kapacitu baterie spotřebou elektromobilu a vynásobíme číslem 100.

Je třeba mít na paměti, že se jedná pouze o teoreticky vypočtenou hodnotu. Skutečný dojezd je závislý na stylu jízdy, použití dalších spotřebičů (rádio, klimatizace…) a na provozních podmínkách (zejména venkovní teplota).

Dojezd (469 km) = Kapacita baterie (85 kWh) / Spotřeba (18,1 kWh / 100 km) x 100

Inteligentní dobíjecí stanice

Inteligentní dobíjecí stanice jsou vybaveny komunikačním rozhraním, které umožňuje dobíjecí stanici propojit s řídící jednotkou, která může monitorovat a řídit proces nabíjení, zapojit více stanic dohromady, připojit k fotovoltaické elektrárně, případně zajistit fakturační služby. Běžně jsou používané rozhraní Ethernet, WLAN, RS485 apod.

Protokol OCPP

OCPP (Open Charge Point Protocol) je otevřený komunikační protokol používaný jako standard pro řízení komunikace mezi dobíjecí stanicí a back-end systémem, se zaměřením na monitoring a účtování.

Identifikace RFID

Identifikační karty RFID se používají k ochraně dobíjecích stanic před cizím zneužitím. Pouze řidiči s nastavenou RFID kartou v nabíjecí stanici ji mohou používat. Před vlastním procesem nabíjení se musí uživatel identifikovat přiložením této bezkontaktní karty ke čtečce integrované v dobíjecí stanici.

Komunikace PLC

PLC (power line communication) může být použita pro digitální komunikaci mezi dobíjecí stanicí a elektromobilem. Data jsou odesílána prostřednictvím nabíjecího kabelu ve formě vysokorychlostních signálů. Jejím cílem je vytvořit bezpečné a vysoce výkonné datové připojení pro autorizaci, stavové dotazy, řízení nabíjení a další funkce.

Kategorie IP

Stupeň krytí IP (Ingress Protection) udává podmínky prostředí, ve kterém je možno dobíjecí stanici používat. Většina nabíjecích stanic je vhodná pro venkovní použití. Prví číslo označuje stupeň ochrany stanice proti vniknutí cizích těles, zatímco druhé číslo udává úroveň ochrany proti vodě. Nabíjecí stanice např. má stupeň krytí IP44.

Kalibrovaný elektroměr

Všechny elektroměry, které mají být použity pro účtování spotřeby elektrické energie, musí být kalibrovány před jejich uvedením do provozu.

Nabíjecí konektor

V zásadě platí, že část nabíjecího kabelu, která je zapojena do nabíjecího vstupu automobilu, se nazývá nabíjecím konektorem. Na druhém konci nabíjecího kabelu režimu 3 je pak konektor, který se zapojí do zásuvky v nabíjecí stanici.

T1 (TYP 1)

Standard, který se používá zejména v USA a v Japonsku a lze jen tedy najít zejména u automobilů v těchto zemích vyrobených. Jedná se o jednofázové zásuvky s maximálním výkonem 7,4 kW (230 V, 32 A)

T2 (TYP 2)

Zásuvka Typ 2 „Mennekes“ je od roku 2014 standard v EU. Jedná se o 3-fázovou zásuvku s výkonem až 22 kW (230V, 3 x 32 A).

T3 (TYP 3)

Tento typ zásuvek má posuvné ochranné kolíky a je připraven na „Vehicle to Grid – V2G“. Umožňuje využívat elektrickou energii uloženou v elektromobilech, aby podporovala elektrickou distribuční síť během období se špičkovou spotřebou nebo jako nouzový zdroj.

CCS COMBO 2

Zásuvka CCS je vylepšená verze zásuvky T2 se dvěma dalšími výkonovými kontakty pro účely rychlého nabíjení stejnosměrným proudem (DC).

CHADEMO

Rychlonabíjecí systém vyvinutý v Japonsku, který umožňuje rychlé nabíjení stejnosměrným proudem (DC)

TESLA SUPERCHARGER

Tesla pro své rychlonabíjecí stanice používá upravenou verzi zásuvky T2 Mennekes. To umožňuje nabití Modelu S na 80% kapacity během 30 minut.

Všeobecně záleží na velikosti a stavu nabití baterie a také na nabíjecí stanici, ze které budeme nabíjet. Rychlonabíjecí stanice 50kW (DC) nabije většinu elektromobilů na trhu v rozmezí 15–45 minut a nezáleží zde na rychlosti palubní nabíječky elektromobilu.

Rychlost nabití u standartní nabíjecí stanice (AC) záleží hlavně na palubní nabíječce elektromobilu. Pokud nabíjím např. BMW i3, který má kapacitu baterie 42,5kWh a palubní nabíječku na 11kWh a baterii mám na nule a nabíjím z 22kW AC nabíječky, tak budu nabíjet max. rychlostí 11kW za hodinu a baterii nabiji za cca. 4 hodiny.

a) Kabel pro režim 3 nabíjení

Pokud uvažujete o nabíjení elektromobilů s různými typy zásuvek, např. Tesla Model S (typ 2) a Kia Soul (typ 1), doporučíme vám domácí dobíjecí stanici. Většina z nich má vždy zásuvku T2, a tudíž budete potřebovat nabíjecí kabel, T2 na T2 nebo T2 na T1. Rychlodobíjecí DC stanice jsou pak osazeny konektory CHAdeMO nebo CCS Combo 2.

b) Nabíjecí stanice (wallbox)

Nejrychlejší, nejbezpečnější a nejpohodlnější způsob, jak nabít vlastní elektromobil, je vaše domácí dobíjecí stanice. Nabíjet můžete až 10x rychleji (v závislosti na modelu auta) s příslušnou nabíjecí stanicí než při dobíjení z běžné domácí zásuvk

a) Nabíjecí stanice musí být připojena prostřednictvím samostatného kabelu. K jističi, ke kterému je připojena dobíjecí stanice, by neměly být připojeny žádné další spotřebiče jako např. garážové zásuvky, světla, pračka atd.

b) Kabel musí být dostatečně dimenzován podle požadovaného příkonu. Pokud bude nabíjecí proud 16 A nebo vyšší doporučujeme použit kabel o průřezu 2,5 mm 2  a více. Pro 3fázové nabíjení o výkonu 11-22 kW je potřeba použít 5-ti vodičový kabel. Vhodnost kabelu je vždy dobré konzultovat s odborně vyškoleným elektrikářem.

c) Je potřeba použít vhodný proudový chránič v obvodu nabíjecí stanice. Proudový chránič je zařízení, které zajišťuje, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. Minimálně je potřebné pro správné a bezpečné připojení dobíjecí stanice použít proudový chránič typu A. Správnou volbu proudového chrániče raději svěřte elektrikáři.

d) Ochrana kabelu před přetížením použitím správného jističe. Jistič zajišťuje, že obvod je přerušen, pokud kabelem protéká příliš mnoho elektrické energie. Okruh, v němž je zapojená dobíjecí stanice by měla mít vlastní jistič. Výrobci dobíjecích stanic doporučují použít jističe s vypínací charakteristikou C. Hodnota jističe musí být v souladu se jmenovitým proudem podle požadovaného výkonu. Instalaci by měl provádět pouze kvalifikovaný elektrikář.

Load More